Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.

Artykuły dla tagu taktyka

Znaleziono 41 artykułów pasujących do tego tagu.

Skąd te gole?

W pierwszych 16 meczach XX finałów mistrzostw świata padło 49 bramek (średnia 3,06 gola na spotkanie). Aż siedem zespołów zdobyło więcej niż dwa gole. Tylko sześć drużyn nie znalazło drogi do bramki rywala. Tyle samo, co za tym idzie, zagrało na zero z tyłu. Skąd wzięła się tak duża liczba goli - blisko dwa razy większa niż na starcie poprzedniego mundialu (25 bramek w 16 meczach, średnia 1,56 gola na spotkanie)?

czytaj więcej
Futbol odrzucił spadek po Beckhamie

Wystarczył rok bez Davida Beckhama na światowej scenie futbolu, a robota, którą się parał przez całą swoją karierę przechodzi nadzwyczajny kryzys. Nie, nie chodzi o zmienianie fryzur, pokazywanie się na salonach czy reklamowanie gaci - to przecież dośrodkowania zawsze były jego największym talentem.

czytaj więcej
Mourinho mówi "szach"

Nic dziwnego, że w skądinąd ciekawej książce Adama Wellsa "Football and Chess" podrozdział o grze defensywnej zaczyna się od wspomnienia o tej Chelsea z pierwszych dwóch sezonów Jose Mourinho. Autor, pisząc o stosowaniu obrony strefowej, tłumaczy, że "jego rywale często tracili cierpliwość, gdy nie udawało im się przedostać w strefę zagrożenia, by zacząć stwarzać faktyczne problemy. I albo kończyły im się pomysły, albo popełniali banalny błąd - wtedy to on zaczynał kontratak".

czytaj więcej
Słowniczek taktyczny

Tworząc nasze artykuły staramy się, by były jak najbardziej przystępne, ale i tak zdarza się, że dopytujecie o użyte w nich sformułowania taktyczne. Pokusiliśmy się więc o ułożenie słowniczka taktycznego - na razie w formie mocno podstawowej. Potraktujcie go jako artykuł "open source", otwarty na Wasze uwagi i propozycje. Dajcie znać w komentarzach, co jeszcze moglibyśmy do niego dodać (a może sami opiszecie jakieś hasło?), zmienić, napisać lepiej. Mamy nadzieję stworzyć kompendium, do którego będziemy mogli odwoływać się w kolejnych tekstach. A póki co - udanej, taktycznej lektury!

czytaj więcej
Ekstraklasa: TOP 5 najciekawszych ustawień

W polskiej lidze powszechnie używana jest formacja 4-2-3-1, o czym pisaliśmy już na naszych łamach. Jednak z różnych powodów (kartki, kontuzje, posunięcia taktyczne) nawet w obrębie standardowego ustawienia trenerzy decydują się czasem na niestandardowy dobór zawodników i ich zadań. Oto subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń tego typu.

czytaj więcej
Reinkarnacja 4-4-2

- Nie ma niczego, co prawdziwe 4-4-2 może powstrzymać - mówił kilka lat temu Jose Mourinho o wymieraniu jednego z najważniejszych i do niedawna najczęściej używanych ustawień w międzynarodowym futbolu. Portugalczyk odnosił się do starcia tej taktyki z bardziej współczesnymi odmianami, 4-3-3 czy 4-2-3-1, które polegają na posiadaniu trzech piłkarzy w środku pola i korzystaniu z liczebnej przewagi w tej strefie. Ostatnio tak wygrywa się tytuły.

czytaj więcej
Widzew bez asekuracji w pomocy

Błędy zdarzają się w każdym zespole, ale jeśli pomoc Widzewa zawsze będzie funkcjonować tak jak w meczu z Górnikiem, to łódzki zespół nie ma szans na utrzymanie. Tych bramek można było uniknąć.

czytaj więcej
facebook