Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.

Artykuły dla tagu mundial w Brazylii

Znaleziono 47 artykułów pasujących do tego tagu.

Człowiek znikąd

Nie wiem, dlaczego go wybrali. Nie wiem, kim on w ogóle jest – grzmiał César Luis Menotti. A on przybył właściwie znikąd. To jego pierwsze mistrzostwa w roli selekcjonera, jeszcze pięć lat temu nie splamił się pracą trenera. Objął reprezentację, zajął z nią pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, pojechał na mundial i wszedł do finału. Tytuł dla Argentyny? Przez trzy lata pod wodzą Alejandro Sabelli to brzmiało jak dobry żart.

czytaj więcej
Soccer według Klinsmanna

Jego pierwsza konferencja wyglądała niczym wykład o futbolu. Zgromadzeni dziennikarze wyliczali potem, że użył ponad trzech tysięcy słów i wiele miało naturę czysto teoretyczną. Tak jakby Jürgen Klinsmann przybył do kraju zupełnie zielonego w kwestiach piłkarskich i zaczął pouczać wszystkich dookoła. Jeśli nawet soccer nie cieszy się tam zbyt dużą popularnością, to ich fanom świat zatrząsł się wtedy w posadach.

czytaj więcej
Najlepszy trener świata?

Zapomnijcie o maszynach do wygrywania budowanych wytrwale – godzinami treningów, dziesiątkami spotkań, całymi sezonami – i na bogato – milionami oraz gwiazdami. Zapomnijcie o drużynach perfekcyjnych, kreowanych mozolnie – selekcją i sparingami. Najlepszy trener to nie ten, który tworzy swoje magnum opus latami, a ten, który wieńczy dzieło po kilku, może kilkunastu miesiącach. Miguel Herrera swoją ekipę zbudował niemal od ręki, jak za pstryknięciem palca.

czytaj więcej
Sen Kostaryki

Mieli piękny sen: jechali na mundial jako zupełni outsiderzy, nikt nie dawał im nawet promila szans na strzelenie bramki, oni tymczasem rozprawili się z faworyzowanymi drużynami i wyszli z grupy śmierci. Wtem obudzili się… i wygrali z Urugwajem. Uczucie magii pozostało. Musieli nagle zrozumieć, że wszystko to, co widzą „snem jest tylko, we śnie snem”. I postanowili śnić dalej.

czytaj więcej
Mario już nie taki super

Włochy uchodzą za jedną z najlepszych futbolowych nacji w historii, a co z tym się wiąże, w kraju roi się od piłkarskich wirtuozów. W koszulce Squadra Azzurra występowali Meazza, Zoff, Baggio, Maldini, Cannavaro, a obecnie w kadrze znajdziemy nie gorszych przecież Pirlo, Buffona czy Balotellego. Ten ostatni to zdecydowanie najciekawsza postać w całej ekipie. Gdy jeszcze cztery lata temu uchodził za nieokrzesany talent, dwa lata później pojechał z reprezentacją na swoją pierwszą wielką imprezę, po czym do kraju wracał jako nadczłowiek, można by rzec, że był nawet na tej samej płaszczyźnie co bóg. Dzisiaj, przed Mundialem na brazylijskiej ziemi, to nadal ten sam człowiek - buntowniczy i sprzeciwiający się pewnym regułom, natomiast już nie ten sam piłkarz. Co takiego się stało z graczem, który miał pisać nowy rozdział w historii futbolu, a tak naprawdę wzbudza największe antypatie (obok premiera) we włoskim społeczeństwie?

czytaj więcej
Kto jak nie Polska?

Od Oscara Bońka Garcii, przez drugi garnitur Francji z Afryki, po treningi mające niewiele wspólnego z futbolem – na mundialu nie zabraknie polskich akcencików i drużyn, którym nie musimy wiele zazdrościć, oprócz oczywiście samego udziału w turnieju. Nigdy nie wygrali meczu na mistrzostwach, nigdy nie wyszli z grupy, skazywani na pożarcie - na widok ich mikroskopijnych sukcesików nasze serca, od lat przyzwyczajone do klęsk i porażek, mogą zabić mocniej.

czytaj więcej
Dlaczego przerżną mundial?

Duże imprezy to zwykle czas faworytów: jedni swoją faworyckość udowadniają, drudzy pokazują, na czym polega piękno futbolu i z gracją słonia w pełnej pokrzyw szklarni przewracają się na pierwszej przeszkodzie. O tym pierwszym przypadku pisać dziś nie będziemy, z chęcią natomiast zastanowimy się, której z wielkich drużyn coś może nie pójść. Trochę na serio, trochę z przymrużeniem oka (albo dwóch). Zapraszamy!

czytaj więcej
facebook