Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.

Artykuły dla tagu mundial 2014

Znaleziono 6 artykułów pasujących do tego tagu.

Mistrzowie absurdu

Tak jak w galaktykach istnieją setki gwiazd, układów słonecznych i planet, tak w tym naszym świecie istnieje jeszcze jeden, inny świat. Niedostępny dla nieproszonych oczu wymiar, gdzie czas stoi w miejscu. Kraina, gdzie życie toczy się swoim własnym, zgoła odmiennym od naszego rytmem, a rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Kraj, gdzie nawet piłkę kopie się w nieco inny sposób.

czytaj więcej
Co zapamiętamy?

Decydujące trafienie Mario Goetzego poprzedzone pudłem Gonzalo Higuaína, kapitulacja Brazylii, spektakularny koniec ery dominacji Hiszpanii, zmiana bramkarzy przed konkursem rzutów karnych w Holandii, ugryzienie Giorgio Chielliniego przez Luisa Suareza - te obrazki przejdą do historii dwudziestych finałów mistrzostw świata. A co zapamiętają hipsterzy?

czytaj więcej
Zagraj to jeszcze raz, Phil

Niczym wprawny iluzjonista czarował o siedmiu krokach do nieba, a swoją drużynę stworzył na iluzji silnej i konkurencyjnej ekipy, potrafiącej sięgnąć po pełną pulę. Ale w niej rzeczywiście silnych i mogących zagrać o pełną pulę jest raptem kilka ogniw. Po kontuzji Neymara i wykluczeniu Thiago Silvy iluzja Scolariego legła w gruzach. Choć oczywiście nie możemy powiedzieć, że szanse Brazylii w meczu z Niemcami będą tylko iluzoryczne.

czytaj więcej
Kolumbijska superprodukcja

Czy opowieść o futbolu w Kolumbii można zawrzeć w kilku śmiertelnych strzałach, które otrzymał Andrés Escobar? Czy generacja, która nie zdobyła niczego, może obrosnąć legendą żywą do dziś? Czy tamto pokolenie nie zrodziłoby się, gdyby nie baron narkotykowy Pablo Escobar, a dzisiejsze nie byłoby tak spektakularne i wyrachowane, gdyby nie doświadczenie sprzed lat? Gangi, narkotyki, strzelaniny, kilka fantastycznych meczów i fascynujących gwiazd – kolumbijska piłka jak żadna inna zasługuje na hollywoodzką produkcję.

czytaj więcej
Skąd te gole?

W pierwszych 16 meczach XX finałów mistrzostw świata padło 49 bramek (średnia 3,06 gola na spotkanie). Aż siedem zespołów zdobyło więcej niż dwa gole. Tylko sześć drużyn nie znalazło drogi do bramki rywala. Tyle samo, co za tym idzie, zagrało na zero z tyłu. Skąd wzięła się tak duża liczba goli - blisko dwa razy większa niż na starcie poprzedniego mundialu (25 bramek w 16 meczach, średnia 1,56 gola na spotkanie)?

czytaj więcej
Cieszmy się!

Miało być... jak zwykle: mało goli, zachowawcze nastawienie zespołów, gwiazdy przemęczone klubowym sezonem; jeszcze bardziej skomercjalizowany turniej rozgrywany wśród społecznych protestów i w nieznośnym klimacie, przy wyniszczających odległościach pomiędzy miastami-gospodarzami. Bez reprezentacji Polski. Dwudzieste finały mistrzostw świata rozpoczęły się tymczasem... wspaniale.

czytaj więcej
facebook