Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.

Artykuły redaktora: Bartosz Wlaźlak

Ilość artykułów: 37

Trzeci raz Generała

Anghel Iordanescu trzeci raz został selekcjonerem reprezentacji Rumunii. „Generał” wraca do zawodu po siedmiu latach przerwy.

czytaj więcej
Niemcy u progu dominacji

Joachim Löw mówi, że Niemcy w najbliższych latach zdominują reprezentacyjny futbol. Ze złotym medalem mistrzostw świata na szyi takie rzeczy mówi się łatwo. Tym bardziej, że okoliczności są sprzyjające.

czytaj więcej
Trzeci finał Löwa

Joachim Löw dwukrotnie prowadził drużynę w finale międzynarodowych rozgrywek. Oba mecze przegrał. Trzecią szansę na zwycięstwo otrzyma w mistrzostwach świata.

czytaj więcej
Notes van Gaala

Gdybym miał wskazać jedną rzecz, która kojarzy mi się z Louisem van Gaalem, to wybrałbym notes.

czytaj więcej
Nowa trauma Brazylii

Brazylia wreszcie uwolniła się od traumy Maracanazo, porażki ze skromniejszym Urugwajem w decydującym meczu mundialu w 1950 roku, ale udało się to tylko dzięki jeszcze większej katastrofie. Teraz cały kraj będzie wspominać hańbę z Belo Horizonte – jak głupio brzmi nazwa tego miasta po laniu od reprezentacji Niemiec, gdzie tu niby te ładne widoki – która zakończyła marzenia o zdobyciu szóstego mistrzostwa świata.

czytaj więcej
Argentyńska flegma

Paradoks mundialu: bardzo ładny turniej może wydać drętwego mistrza świata.

czytaj więcej
21 mgnień fazy grupowej

W poszukiwaniu największego polskiego akcentu, czyli subiektywne - no, bardzo subiektywne, trzeba to wyraźnie podkreślić - podsumowanie fazy grupowej mundialu.

czytaj więcej
Ribery z wozu, Francji lżej

Temat na niezłą, choć raczej akademicką, dyskusję: absencja największej gwiazdy na mistrzostwach – zagrożenie, czy szansa na lepszą grę reprezentacji.

czytaj więcej
Chorwacja, szaleństwo bez metody

Przed mundialem zastanawiano się nad wpływem turniejowego doświadczenia lub jego braku na wyniki niektórych reprezentacji. Koncentrowano się na piłkarzach, chociaż szczególne miejsce w tych rozważaniach powinni zajmować selekcjonerzy. Podczas mistrzostw zmienia się sposób ich funkcjonowania. Wciąż kluczowe są dobór piłkarzy, umiejętne dopasowanie ich do planu gry drużyny i analiza rywali, ale rośnie znaczenie elementów właściwych dla pracy trenerów klubowych. Selekcjoner reprezentacji jest w znacznie większym stopniu odpowiedzialny za doprowadzenie piłkarzy do optymalnej formy, utrzymanie dobrej atmosfery w szatni i musi zmierzyć się z codziennym zarządzaniem kadrą w warunkach długiego zgrupowania.

czytaj więcej
Hiszpania, nekrolog dla złotej epoki

W jednym dniu zakończyły się dwie hiszpańskie epoki – panowanie Juana Carlosa i złota era reprezentacji. Król abdykował, syta piłkarska kadra została brutalnie strącona z tronu przez wyposzczonych rywali.

czytaj więcej
facebook