niedziela, 6 października 2013

Wisła Kraków - Legia Warszawa

1:0

Po dość średnim spotkaniu gospodarze pokonują Legię Warszawa. To koniec naszej relacji, ale już teraz zapraszamy do przeczytania naszych dzisiejszych tekstów. Michał Zachodny zastanawia się nad objęciem przez Adama Nawałkę reprezentacji Polski, natomiast Jacek Staszak analizuje udaną ostatnio grę Arsenalu. dodano 2013-10-06 17:24

Legia pozostaje na pozycji lidera Ekstraklasy, natomiast Wisła awansuje na trzecie miejsce w tabeli i traci do Wojskowych trzy punkty. Dzisiejszych rywali dzieli Górnik Zabrze. dodano 2013-10-06 17:21

Koniec meczu. Wisła pokonuje mistrza Polski Legię Warszawa 1-0. dodano 2013-10-06 17:20

Doliczony czas gry: szybkość Guerriera oddala piłkę od bramki Wisły i daje Białej Gwieździe rzut rożny. Strzał Haitańczyka broni Skaba. dodano 2013-10-06 17:20

Sędzia doliczył dwie minuty. Kibice Wisły już świętują zwycięstwo nad odwiecznym rywalem. dodano 2013-10-06 17:18

Z boiska schodzi strzelec bramki Paweł Brożek. W jego miejsce wchodzi Paweł Stolarski. Smuda postanawia bronić wyniku. dodano 2013-10-06 17:17

90 minuta: kolejna okazja Dwaliszwiliego. Strzał fałszem broni jednak Miśkiewicz. dodano 2013-10-06 17:17

88 minuta: Legia w natarciu. Po wejściu na boisko, Helio Pinto chce pokazać, że Wisła mu leży. Były zawodnik APOEL-u w sytuacji sam na sam jednak pudłuje. dodano 2013-10-06 17:16

Bramka dla Wisły padła, gdy zdaniem Dawida Jankowiaka: "Legia zaczęła zdecydowanie dominować. Lepiej od Ojamyy gra Kucharczyk, dokładniej podają i Łukasik i Jodłowiec, co pozwala Furmanowi utrzymywać pozycję bliżej pola karnego Wisły, aby stamtąd zagrywać prostopadłe podania. Przed chwilą świetnym zagraniem obsłużył Kucharczyka, który idealnie wystawił piłkę Dwaliszwilemu. Wiślacy są bardziej cofnięci, a środek pola coraz bardziej zmęczony, przez co skrzydła są mało użyteczne. Być może zmiana Chrapka nie była najlepszym pomysłem."
Z kolei: "Michał Żyro musi poważnie zastanowić się nad swoją grą, bo jeśli wychodząc do piłki i prosząc o podanie pozwala tak łatwo przeciwnikowi wybić mu piłkę, to coś jest nie tak. Inna sprawa, że może to nie był dobry pomysł, by mu podawać. Ale atak pozycyjny opiera się też na zaufaniu do kolegów."
dodano 2013-10-06 17:12

82 minuta: Paweł Brożek wyczuł linię spalonego, kiedy piłkę dogrywał mu Łukasz Garguła. Napastnik Wisły z zimną krwią wyczekał Skabę i uderzył obok niego. Takie bramki ten duet miał strzelać od 2009 roku. Dopiero teraz to się udało. dodano 2013-10-06 17:11

GOOOOL DLA WISŁYYYYYYYY!!! dodano 2013-10-06 17:08

Po zejściu Chrapka znacznie więcej miejsca między linią obrony a pomocy Wisły ma Legia. Dlatego też Dominik Furman tak często zaczął pokazywać się pod polem karnym Białej Gwiazdy i miał miejsce do rozegrania lub uderzenia z dystansu. Z kolei to też uruchomiło Wiśle miejsca na skrzydłach. Wynik wisi na włosku i w zasadzie każda drużyna może tu wygrać. dodano 2013-10-06 17:07

78 minuta: tym razem Furman sam próbował oddać strzał, jednak jego uderzenie poszybowało ponad bramką. dodano 2013-10-06 17:05

76 minuta: kolejne mądre rozegranie Furmana, tym razem dogrywa do Brozia, którego strzał odbija Miśkiewicz. dodano 2013-10-06 17:02

72 minuta: świetna akcja Legii. Dobrze rozegrał Furman, na prawej stronie pokazał się Jodłowiec, który dograł do mającego hektary wolnej przestrzeni Dwaliszwiliego. Strzał Gruzina ofiarnie zablokował jednak Głowacki. Stuprocentowa sytuacja! dodano 2013-10-06 17:00

70 minuta: akcja Wisły lewą stroną, Guerrier dośrodkowuje do Brożka, ten jednak przekombinował i nawet nie dotknął piłki. W odpowiedzi Legia za sprawą strzału Kucharczyka. Rzut rożny. dodano 2013-10-06 16:59

69 minuta: co najmniej trzy razy zawodnicy Wisły pokazywali się na czystej pozycji, jednak nie zauważali tego koledzy i kolejna akcja Białej Gwiazdy przynosi niecelny strzał. Boguski ponad bramą. dodano 2013-10-06 16:56

Dawid Jankowiak: "Po zmianach Smudy, przynajmniej jak na razie, to Małecki jest ustawiony za Brożkiem, a Boguski trafił na prawe skrzydło. Być może ci dwaj będą się wymieniać - w każdym razie o ile Guerrier będzie raczej rozszerzał grę po swojej stronie, to Boguski i Małecki będą zapewne grać bliżej środka i próbować szybkiej wymiany podań. To może oznaczać nieco więcej miejsca dla Burligi - jeśli Wiślak zdecyduje się zaatakować, sporo będzie zależało od dyscypliny Michała Żyry." dodano 2013-10-06 16:54

66 minuta: okazja Wisły, dośrodkowanie Guerriera zgrywa Brożek, piłka trafia do Małeckiego, który ma jednak problemy z jej opanowaniem i jego strzał został odbity na rzut rożny. dodano 2013-10-06 16:53

62 minuta: mocno rozciągnięta obrona Wisły zrobiła miejsce do strzału Dwaliszwiliemu. Uderzenie Gruzina sparował jednak Miśkiewicz. dodano 2013-10-06 16:49

Wisła przeszła na 4-4-2 z Małeckim podwieszonym pod Brożka. Na skrzydłach Guerrier i Boguski, w środku Garguła i Stjepanović. dodano 2013-10-06 16:47

Za chwilę Franciszek Smuda zmieni skrzydła, do wejścia szykują się Małecki i Guerrier. O ile Małecki wszedł za Sarkiego, to va banque zagrał Smuda ściągając Chrapka. dodano 2013-10-06 16:45

53 minuta: dośrodkowanie z rzutu rożnego Garguły trafia do Głowackiego, który zgrywa do Boguskiego, strzał Wiślaka ląduje jednak na poprzeczce bramki Skaby. Wisła lepsza w drugiej połowie od Legii. dodano 2013-10-06 16:41

51 minuta: również Wisła nie potrafi dokładnie rozegrać piłki pod polem karnym Legii. W dobrej okazji znalazł się Stjepanović, który słabo odegrał do Brożka, a po podaniu Boguskiego piłka wyszła poza linię końcową. dodano 2013-10-06 16:38

Dawid Jankowiak: "Bardzo agresywna gra Wisły przynosi im sporo korzyści, bo sędzia na razie nie chce za bardzo wyciągać żółtych kartoników. Stałe fragmenty gry wyglądają lepiej niż w meczu z Apollonem (zwłaszcza mogły imponować jeden rzut wolny i jeden rożny Furmana), ale nie były jak na razie decydujące. Bardzo słabo gra dziś Ojamaa. Żyro ponownie aktywny i ponownie sporo się myli. Wisłą jest ewidentnie reaktywna i umie stwarzać sytuacje bramkowe. Tylko szczęściu Legia zawdzięcza, że nie przegrywa jedną bramką.

Plan Wisły na mecz jest realizowany całkiem dobrze, natomiast Legii brakuje przyspieszenia gry przed polem karnym - kilka zagrań z klepki pozwoliłoby uciec przed agresywnym kryciem.
"
dodano 2013-10-06 16:34

Obie jedenastki są już na murawie, zaraz drugą połowę zaczną Dwaliszwili z Furmanem. Jedna zmiana w drużynie Legii: Kucharczyk za Ojamę. dodano 2013-10-06 16:31

W przerwie meczu zapraszamy do lektury tekstu Kamila Kaźmierczaka na temat tego jak korupcja dławi FIFA. dodano 2013-10-06 16:19

Koniec pierwszej połowy. Wisła - Legia 0:0 dodano 2013-10-06 16:16

Franciszkowi Smudzie opadły aż ręce, gdy zobaczył jak ograny przez Brozia był Bunoza i musiał salwować się faulem na Legioniście. Kolejny rzut wolny na Legii, po raz kolejny bez sukcesu. dodano 2013-10-06 16:15

43 minuta: rzut wolny Legii wykonuje Furman, znajduje będącego na czystej pozycji Dwaliszwiliego, którego strzał blokują obrońcy Wisły. Dobitka Brzyskiego sprzed pola karnego poszybowałą jednak wysoko ponad bramką. dodano 2013-10-06 16:13

Dawid Jankowiak: "W kilku ostatnich akcjach Wisła zdecydowanie lepiej grała prostopadłe piłki - zwykle docierały do adresata. Legioniści podawali albo nie w tempo (najczęściej za późno), albo do kolegi będącego w nienajlepszej pozycji, albo podawali na ścianę, co kończyło się stratą ze względu na złe odegranie. Wisła lepiej przedostaje się pod bramkę Legii, choć czyni to rzadziej." dodano 2013-10-06 16:10

40 minuta: szybko mogła odpowiedzieć Legia, na drodze strzału Żyry znalazł się jednak Łukasz Burliga. dodano 2013-10-06 16:10

38 minuta: najlepsza okazja Wisły. Dośrodkowanie Garguły z rzutu rożnego przedłuża Głowacki, a metr przed bramką na drodze piłki znalazł się Brożek, ten jednak niefortunnie ją odbija i najlepiej w sytuacji zorientowany był bramkarz Legii Wojciech Skaba, który szybko złapał futbolówkę. dodano 2013-10-06 16:09

32 minuta: to mógł być gol sezonu! Dośrodkowanie Furmana z rzutu rożnego poza pole karne, a tam na 18 metrze stał Tomasz Brzyski i nożycami uderzył pod poprzeczkę bramki Wisły, na posterunku był jednak Miśkiewicz. dodano 2013-10-06 16:02

30 minuta: sporo miejsca na oddanie strzału miał Ostoja Stjepanović, ale uderzenie było lekkie i niecelne i Skaba spokojnie mógł odprowadzić piłkę wzrokiem. Mecz staje się coraz słabszy. dodano 2013-10-06 16:00

Mnóstwo niedokładności w grze obydwu drużyn, ale trzeba przyznać, że jest ona prowokowana przez zachowanie rywala. Legia próbuje uspokajać grę, ale w którymś momencie jedno z podań pada łupem Wiślaków, z kolei ataki Białej Gwiazdy głównie spalają na panewce. dodano 2013-10-06 15:58

Oddajmy głos Dawidowi: "Legia gra atak pozycyjny, ale może mieć z tym problemy. Na pozycjach cofniętych pomocników grają Łukasik, który nie jest w najlepszej formie, i Jodłowiec, któremu zdarza się posłać piłkę bezsensownie w aut, jak kilka minut temu. Wisła wykorzystuje to i po przechwycie atakuje w swoim stylu, szybko i paroma zawodnikami. Jeśli poziom celności podań w środku pola się nie poprawi, Furman musi zacząć podchodzić bliżej swoich kolegów, by poprawić rozgrywanie. To może ułatwić grę Wiśle, jeśli Żyro i Ojamaa nie zejdą bliżej środka, by pokazywać się do podań." dodano 2013-10-06 15:54

22 minuta: mnożą się błędy w rozegraniu Wisły. Przez stratę piłki na własnej połowie Biała Gwiazda mało co nie straciła bramki, gdy w sytuacji sam na sam znalazł się Żyro, trafił jednak w Miśkiewicza. dodano 2013-10-06 15:53

21 minuta: Gordan Bunoza wykorzystał swoje długie nogi i odskoczył zarówno Ojamie, jak i Broziowi, dzięki czemu znalazł się w dogodnej sytuacji do dogrania piłki Brożkowi, ale napastnik Wisły źle przyjął piłkę. dodano 2013-10-06 15:51

Ofensywnie usposobiony jest dziś Łukasz Broź, który cały czas czeka na podanie w okolicach 30 metra od bramki Miśkiewicza. Henrik Ojamaa gra bardziej w środku boiska, przez to robi się miejsce dla prawego obrońcy Legii. Po drugiej stronie Michał Żyro spełnia rolę klasycznego skrzydłowego, więc nie ma potrzeby włączania się Brzyskiego. dodano 2013-10-06 15:46

Tak początek meczu ocenia Dawid Jankowiak: Na razie sposób gry Wisły przynosi im całkiem niezłe efekty - głównie dlatego, że Legia jest bardzo niedokładna. Wiślacy szybko przedostają się pod bramkę Skaby. Za to już pierwsze dośrodkowanie Brzyskiego pokazało, że generalnie jest on lepszy w tym elemencie gry od Michała Żyry. dodano 2013-10-06 15:43

10 minuta: dobra akcja Wisły. Paweł Brożek pierwszy dopadł do słabego podania Daniela Łukasika, wykorzystał brak zrozumienia między nim a Dossą Juniorem, ale akcja straciła tempo, w wyniku czego Biała Gwiazda szukała sobie miejsca do zaatakowania. Znalazł go dopiero Chrapek, który zagrał między obrońcami do Garguły, ten jednak słabo dośrodkował. dodano 2013-10-06 15:41

8 minuta: żółta kartka dla Michała Żyry za faul na Łukaszu Gargule. dodano 2013-10-06 15:38

Daniel Łukasik gra niżej od duetu Furman-Jodłowiec w fazie ataku, w obronie natomiast Dominik Furman zajmuje pozycję nr 10, a za nim w linii Łukasik z Jodłowcem. Łukasik stara się też trzymać blisko Michała Chrapka. dodano 2013-10-06 15:37

Pierwszy rzut rożny w tym spotkaniu dla Legii. Wojskowi wydostali się spod pressingu Wisły i posłali szybką piłkę do Michała Żyry, którego dodano 2013-10-06 15:32

Zaczynamy! dodano 2013-10-06 15:30

Obie drużyny są już na murawie, komplet widzów zgromadzony na stadionie przy ulicy Reymonta śpiewa hymn Białej Gwiazdy, za chwilę zaczynamy! dodano 2013-10-06 15:28

Z kolei Legioniści miło wspominają mecz z 2001 roku, gdy Stanko Svitlica efektywnie przypieczętował dla Wojskowych tytuł Mistrza Polski.
dodano 2013-10-06 15:24

Spotkania między Wisłą a Legią zawsze niosły za sobą niesamowitą stawkę. Tak było też i w sezonie 1998/99, gdy idąca pod wodzą Franciszka Smudy po mistrzostwo Polski Wisła spotkała się na Reymonta z Legią. To był mecz, który oznaczał zmianę warty w Polsce. Legia, która w latach 90 biła się o mistrzostwo tylko z Widzewem spotkała się z nową Wisłą zbudowaną przez Bogusława Cupiała. Fani Wisły na pewno chcieliby powtórki tamtego meczu. dodano 2013-10-06 15:22

Dziś w pierwszym składzie Wisły znalazł się jednak Paweł Brożek, który w trakcie swojej kariery w Wiśle upodobał sobie mecze z Legią Warszawa.
Tak wyglądała bramka, którą Brożek strzelił w swoim ostatnim meczu przeciwko Wojskowym:

Oto składy obydwu drużyn:

Wisła: Miśkiewicz - Burliga, Głowacki, Chavez, Bunoza - Chrapek, Stjepanović - Sarki, Garguła, Boguski - Brożek
rezerwowi: Bieszczad, Fryc, Małecki, Stolarski, Kamiński, Guerrier

Legia: Skaba - Broź, Rzeźniczak, Junior, Brzyski - Jodłowiec, Furman - Łukasik - Ojamaa, Dwaliszwili, Żyro
rezerwowi: Wienczatek, Wawrzyniak, Pinto, Kucharczyk, Cichocki, Augusto
dodano 2013-10-06 15:09

Witamy bardzo serdecznie ze stadionu przy ulicy Reymonta, gdzie już za pół godziny zmierzą się jedenastki Wisły Kraków i Legii Warszawa. Przez lata ten mecz uchodził za istni klasyk, obie drużyny reprezentowały swoje miasta w odwiecznej rywalizacji dwóch stolic Polski.
W ostatnim czasie rywalizacja była jednostronna, Legia wygrała 4 z ostatnich 5 spotkań. Czy dzisiaj Wisła przełamie swoją niemoc? Na relację z meczu zaprasza Jacek Staszak.
dodano 2013-10-06 15:05