Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.
wtorek, 26 listopada 2013

Pellegrini i jego formacja

fot. goal.com
Gdy Pellegrini o włos przegrywał grę o finał Ligi Mistrzów z Arsenalem, nie mógł wiedzieć, że za kilka lat będzie z tym samym Arsenalem rozgrywał mecze dwa razy w ciągu sezonu. Przez ten czas jego ulubiony sposób gry lekko ewoluował, ale nie na tyle, by nie móc zobaczyć tamtego Villarrealu w obecnej inkarnacji Manchesteru City.

Praca w Villarreal była pierwszą Pellegriniego w Europie, ale dzięki niej wywalczył sobie bilet do grona trenerów z wyższej półki, zastępując w niej choćby ustępującego rodaka, Hectora Cupera. Prowadząc zespół z tego małego hiszpańskiego miasteczka miał do dyspozycji przez ponad 3 sezony piłkarza z najwyższej półki, choć też z ustępującej już epoki - Juana Romana Riquelme. Argentyńczyk jest wzorcem tzw. klasycznej dziesiątki, piłkarza, który w swej oryginalnej formie już w zasadzie nie istnieje, kreatywnego pomocnika skupionego wyłącznie na grze ofensywnej, bez wielkich walorów siłowych i szybkościowych, ale z wybitną wizją gry, brylantową techniką i - co za tym idzie - świetnym podaniem. Riqeuelme nie spełnił oczekiwań w Barcelonie, ale Pellegrini wiedział, co z nim zrobić. Jako jeden z pierwszych postanowił tego wybitnego ofensywnego pomocnika ustawić na skrzydle. Wyjaśnienie było proste - w tym sektorze boiska Riquelme miał więcej miejsca i nie był zaraz po otrzymaniu piłki narażony na ostre ataki defensywnych pomocników drużyny przeciwnej. Nie zabierał też miejsca ani żadnemu z dwóch napastników, którzy mogli wymiennie wycofywać się i rozgrywać piłkę w trójkątach, ani żadnemu z defensywnych pomocników, którzy zabezpieczali linię obrony.

Ze względu na preferencje Riquelme system przypominał mocno brazylijskie 4-2-2-2, ale po lewej stronie pomocy często grał Juan Sorin, argentyński Gattuso, maszyna do pożerania kilometrów, piłkarz o żelaznych płucach, biegający po całym boisku, ale generalnie trzymający się bliżej linii niż Riquelme. Tym samym Argentyńczyk miał obok siebie trzech pomocników pracujących na niego, a przed sobą dwóch napastników, którym mógł posyłać podania. W ten sposób Villarreal dotarł do półfinału Ligi Mistrzów 2005/2006, gdzie - zgodnie z narracją o wielkich bohaterach upadających tuż przed szczytem - przegrał w dwumeczu 0-1, a w ostatniej minucie rewanżu karnego nie wykorzystał właśnie Riquelme.

W następnych sezonach udział Riquelme w projekcie Pellegriniego z różnych powodów się zmniejszał, za to znaleźli się nowi kandydaci do tego samego systemu: najpierw Robert Pires, który przyszedł właśnie z Arsenalu, a już rok później Santi Cazorla, który po roku spędzonym w Huelvie z miejsca wszedł w buty Riquelme. Francuz i Hiszpan znakomicie rozumieli zamysł Pellegriniego (zresztą Pires w Arsenalu grał dość podobnie), ale tak ogromnego sukcesu nie udało się już powtórzyć. Cazorla rozwinął się jednak na tyle, że po transferze Malagi grywał nawet na pozycji nr 8.W Manchesterze Pellegrini korzysta z tego samego systemu, ale ma do czynienia z nieco lepszymi piłkarzami (za to można argumentować, że nie ma do dyspozycji tak genialnego zawodnika jak Riquelme). Czasy się jednak zmieniły i teraz zawężanie pola gry jest często neutralizowane przez wąską i zwartą grę przeciwnika, który również często korzysta z dwóch defensywnych pomocników. Stąd sięgnięcie po Jesusa Navasa, który pomimo swoich wad dobrze rozciąga pole gry, a dzięki swojej szybkości i dryblingowi jest również znaczącym zagrożeniem przy grze z kontrataku. W ataku widać nieco wyraźniejszy podział ról, który był już obecny w Villarreal przy duecie Rossi-Llorente: jeden z napastników gra jako klasyczna dziewiątka, choć nie stroni od schodzenia do skrzydła (Negredo), drugi ma więcej swobody i łączy pomoc z atakiem, ale gra raczej jako 9,5 niż klasyczna 10. Stąd ustawienie można opisywać jako 4-4-1-1, ale też i jako 4-2-2-2.

Nieco inaczej grają też defensywni pomocnicy. W Hiszpani Pellegrini głównie dbał o to, by pilnowali strefy środkowej i asekurowali bocznych obrońców, którzy mieli rozciągać grę. Tutaj mają nieco większą swobodę, a boczni obrońcy atakują nieco rozważniej i z dalszych pozycji. Szybki Clichy ustawiony po lewej jest równoważony przez równie szybkiego Navasa po prawej - widoczna jest lekka asymetria. W środku pomocnicy wymieniają się w ofensywnych wejściach, choć częściej to Fernandinho jest tym asekurującym. Na pozycję dziesiątki najczęściej jednak zbiega lewy pomocnik - identycznie jak w Villarreal, lecz z drugiej strony boiska.Biorąc pod uwagę dostępny skład, Pellegrini ma oczywiście ogromne możliwości w zakresie modyfikacji tego systemu i korzystania z kilku jego wariantów. Generalnie korzysta jednak ze sprawdzonych metod, a choć nie ma do dyspozycji genialnego rozgrywającego (choć Silva jest bliski tego miana), to posiada jednak w składzie napastnika, jakiego nigdy nie prowadził, mianowicie Sergio Aguero. Jego indywidualna klasa często przesądza o wynikach meczów, więc Pellegrini może jeszcze wrócić do trochę bardziej zachowawczego ustawienia w środku pomocy, licząc na to, że Aguero w pojedynkę będzie wygrywał mecze. Być może jednak to zrównoważone nastawienie jest najlepszym wyborem - przekonuje o tym ostatni mecz, w którym Manchester City grał elastycznie, a asysty notowali zarówno piłkarze grający przy liniach bocznych, jak i środkowi pomocnicy - w Villarreal to było raczej rzadszym zjawiskiem.

Stara miłość nie rdzewieje, a zatem i Pellegrini trzyma się 4-2-2-2, choć próbuje je udoskonalać. Po nie do końca udanym pobycie w Realu znowu ma do dyspozycji świetny zespół - czy jest szansa na powtórzenie osiągnięć z 2006 roku? Dawid Jankowiak
comments powered by Disqus
facebook