Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.
wtorek, 11 czerwca 2013

Messidependencia po polsku

fot. slasknet.com
Rzadko pokazywali klasę, ale dawali też coś "ekstra" - strzelcy Ekstraklasy nie rozpieszczali nas w tym sezonie ani skutecznością, ani regularnością, ale w kilku klubach wydatnie przyczynili się do sukcesu. Analizujemy wyczyny najlepszych ligowych snajperów oraz ich wpływ na zdobyte punkty. Ponadto pokazujemy, że liczby potwierdzają, niezależnie od posiadanych umiejętności, wpływ Mili i Demjana na wyniki ich zespołów.

Poniższa tabela pokazuje zestawienie najlepszych strzelców każdego z zespołów Ekstraklasy. W niektórych przypadkach (Bełchatów czy Wisła) było to kilku zawodników. Na pierwszym miejscu znalazł się Demjan, który nie tylko zdobył sporo bramek, ale zaliczył też trochę asyst, a w dodatku grał w zespole, który jesienią ograniczał się głównie do wyjmowania piłki z własnej siatki.


Kolumny tabeli: strzelone gole, zaliczone asysty, procent goli zespołu, udział w golach zdobytych przez zespół (gole oraz asysty)

Uwagę zwraca również bardzo duży udział Demjana w zdobytych golach, ale jak mogło być inaczej, skoro Słowak grał wiosną we wszystkich meczach od pierwszej do ostatniej minuty? Bezwzględnie odpowiada on za dobrą grę Podbeskidzia, ale Czesław Michniewicz starał mu się to maksymalnie ułatwić. Łukasz Broź jest w czołówce głównie dzięki wykonywanym rzutom karnym, których miał aż 6. Dość wysoko również znajduje się Milik, również dzięki temu, że Górnik nie zdobył zbyt wielu goli.

Można również sprawdzić, ile teoretycznie punktów zdobyli dla swoich zespołów tacy zawodnicy. W takiej klasyfikacji najwięcej szans mają piłkarze grający w zespołach, które nie strzelają zbyt wielu bramek i jeśli wygrywają, to minimalnie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Pierwsze miejsce ma Maciej Korzym. Jednak każdy, kto oglądał mecze Korony wie, jak wielki wpływ miał napastnik kielczan na grę swojego zespołu.


Kolumny tabeli: punkty zdobyte dzięki bramkom strzelca, punkty zdobyte przez zespół, procent punktów zdobytych przez zespół

Aby nieco poszerzyć obraz, warto też przyjrzeć się punktacji kanadyjskiej, która jest powszechnie używana do sprawdzania, jak wielki wpływ na grę konkretnego zespołu miał zawodnik. W Ekstraklasie oprócz Demjana był jeszcze jeden zawodnik, od którego gry mocno zależała gra jego zespołu i on również został uhonorowany na gali Ekstraklasy. To Sebastian Mila.Jeśli ktoś nie śledził uważnie ligi, może być zaskoczony trzecim miejscem Saganowskiego, który w dodatku przez parę miesięcy nie mógł w ogóle grać w piłkę. Napastnik Legii wielokrotnie udowadniał swoją przydatność i jeśli faktycznie zdrowie będzie mu dopisywać, jeszcze przez rok-dwa może być atutem Legii.

Do czołowych asystentów ligi należeli również Teodorczyk i Golański, co temu pierwszemu pozwoliło zrównać się w klasyfikacji kanadyjskiej z Ljuboją i Koseckim. Z kolei Golański dzięki asystom osiągnął ten sam wynik, co Frankowski, Korzym czy Ricardinho.

Podsumowując sezon, jako jego wygranych można wskazać nie tylko Demjana i Milę, ale również Saganowskiego, Ślusarskiego, Podgórskiego i Korzyma, a i to ograniczając się tylko do paru nazwisk. Pomimo niezłych statystyk inaczej sprawa wygląda choćby z Radoviciem, Koseckim, Teodorczykiem i Dwaliszwilim, wobec których oczekiwania są znacznie większe. Za to na korzyść Demjana działa niewątpliwie fakt, że startował z niskiego pułapu i dzięki temu oczarował nawet swoich rywali z innych klubów, którzy wybrali go piłkarzem sezonu. Dawid Jankowiak
comments powered by Disqus
facebook