Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.
poniedziałek, 3 czerwca 2013

Lewandowski - o krok od szczytu

fot. skysports.com
Lewandowski jest w tej chwili uznawany za jednego z najlepszych napastników świata, ale jego występ w finale Ligi Mistrzów był kolejną pożywką dla krytyków. Faktycznie ostatni mecz sezonu nie był na pewno jego najlepszym, ale Polak przez cały sezon grał równo i na dobrym poziomie. Jego reputację potwierdza statystyka.

Porównałem Lewandowskiego do 17 innych napastników odgrywających główne role w czołowych zespołach pięciu najsilniejszych lig. Oprócz oczywistych kandydatów jak Cavani czy Ibrahimović uwzględniłem również Huntelaara (by w zestawie był napastnik z czwartego zespołu prężnie rozwijającej się Bundesligi), Soldado i Di Natale (podobnie, tylko z ligi hiszpańskiej i włoskiej). Brałem pod uwagę tylko napastników, którzy rozegrali co najmniej 20 meczów w pierwszym składzie - stąd brak Edina Džeko czy Davida Villi. Nie uwzględniłem Leo Messiego ani Cristiano Ronaldo - po pierwsze, ich statystyki były nieosiągalne dla pozostałych, po drugie, nie grają oni na pozycji wysuniętego napastnika. Rooney teoretycznie też nie, ale zamieściłem go głównie dla porównania - bądź co bądź, Lewandowski był przymierzany do Manchesteru United. Na podstawie statystyk obliczyłem dla każdego napastnika współczynnik (szczegóły na końcu artykułu), który przedstawia się tak.


Kolejne kolumny: współczynnik, mecze, gole, gole / mecz, strzały / mecz, skuteczność (gole / strzały), asysty, dryblingi / mecz, procent wygranych pojedynków główkowych, kluczowe podania / mecz, procent utrzymanych piłek (kontakt, po którym nastąpiło podanie, strzał, drybling), celność podań, udział w defensywie (suma odbiorów, przechwytów, wybić i bloków na mecz)

Lewandowski w takim rankingu mieści się w pierwszej piątce. Miejsce drugie Zlatana Ibrahimovicia może być po części spowodowane tym, że gra w słabszej lidze niż cała reszta, ale co do jego klasy nikt nie może mieć wątpliwości. Lewandowski i Kießling z pewnością poprawili swoje pozycje dzięki dużej liczbie wygranych pojedynków główkowych (kolumna HM). Z kolei Vucinić minimalnie wyprzedził Cavaniego dzięki statystykom o mniejszym znaczeniu, które jednak przeważyły szalę (m.in. długie podania i prostopadłe podania). Natomiast Benzema i Higuain są nieco poszkodowani ze względu na to, że sporą liczbę meczów rozegrali w niepełnym wymiarze czasowym.Powyższa tabela przedstawia napastników posortowanych względem liczby goli na mecz. W tej kategorii bezkonkurencyjny był Edinson Cavani, ale Lewandowski zajął trzecie miejsce, tuż za Falcao. Całą trójkę można spokojnie uznać za mistrzów regularności. Lewandowski jedynie w 20 meczach z 45 nie zdobył gola, a najdłuższą serię bez bramki miał dwukrotnie, na przełomie listopada i grudnia oraz na przełomie kwietnia i maja (po pierwszym półfinale LM) - 4 mecze. Falcao i Cavani są pod tym względem jeszcze lepsi, ale minimalnie - 20 meczów z 42 i 20 meczów z 44 bez zdobytej bramki.

Lewandowski jest również wybitny pod innym względem - nie strzela na oślep. W przeciwieństwie choćby do Balotellego czy Suáreza spora część jego strzałów kończy się bramką. Przedstawia to poniższa tabela.Lepsi od niego są jedynie Soldado i Higuain, ale ten drugi oddał też znacznie mniej strzałów (64 przy 147 Lewandowskiego). Bardzo niską skutecznością charakteryzują się napastnicy znani z częstego oddawania strzałów z różnych pozycji, również z dystansu - poza wspomnianą dwójką również Rooney czy Ibrahimović (najlepszy z tej czwórki).

Sporym atutem Lewandowskiego jest umiejętność wygrania pojedynku główkowego. Kießling i Lewandowski wyprzedzają całą resztę w kategorii liczby wygranych pojedynków główkowych na mecz (kolumna HM) - to pokazuje, jak istotnym elementem gry Bayeru i Borussii jest długie podanie na wysuniętego napastnika. Jeśli chodzi o procent wygranych pojedynków główkowych (kolumna H), widać, że sam wzrost daje Ibrahimoviciowi ogromną przewagę nad resztą stawki.W minionym sezonie trzech napastników cieszących się uznaniem już od dłuższego czasu wspięło się na wyżyny umiejętności. Mowa o Ibrahimoviciu (który jednak grał w niezbyt mocnej lidze francuskiej), Falcao i Cavanim. Za nimi można jednak wymienić choćby trójkę z ligi niemieckiej - Lewandowskiego, Mandžukicia i Kießlinga. Obydwu Lewandowski wyprzedza zarówno w kategorii skuteczności, jak i liczby goli na mecz. Brakuje mu natomiast trochę choćby do van Persiego zarówno w kwestii kluczowych podań i asyst, jak i udziału w defensywie. Niemniej absolutnie można go uznawać za topowego napastnika Europy, a w dodatku najbliższe lata spędzi w klubie o światowej marce. Jeśli wykorzysta tę szansę, to może wdrapać się na sam szczyt. Na razie jest tuż poniżej.

***
Współczynnik został obliczony jako średnia ważona na podstawie wskaźników wyliczonych w każdej kategorii dla każdego zawodnika. Każdy piłkarz w danej kategorii otrzymał wskaźnik proporcjonalny do najwyższej wartości w tej kategorii. Do sporządzenia współczynnika użyto następujących statystyk (posortowanych względem wagi):
Gole - waga 14%
Asysty, utrzymane piłki (procent kontaktów, po których nie nastąpiła strata) - po 10%
Kluczowe podania - 9%
Wygrane pojedynki główkowe - 8%
Dryblingi - 7%
Strzały, celne podania - po 6%
Celne piłki prostopadłe - 5%
Wszystkie pojedynki główkowe - 4%
Celne dośrodkowania, wszystkie podania, wszystkie prostopadłe piłki, przechwyty - po 3%
Wszystkie dośrodkowania, celne długie piłki, odbory - po 2%
Wszystkie długie piłki, wybicia, zablokowane strzały - po 1%.

Statystyki pochodzą ze strony whoscored.com. Dawid Jankowiak
comments powered by Disqus
facebook