Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.
sobota, 24 stycznia 2015

Konwent Football Academy

fot. Football Academy
W dniach od 16 do 18 stycznia bieżącego roku w Serocku koło Warszawy odbył się IV Ogólnopolski Konwent Football Academy. Wzięło w nim udział 170 trenerów, menedżerów, pracowników i współpracowników elitarnej sieci szkółek z różnych części naszego kraju oraz Wielkiej Brytanii. Portal "Krótka Piłka" był obecny na wydarzeniu.


Football Academy to sieć szkółek piłkarskich dla dzieci w wieku od czterech od 12 lat. Została założona w 2009 roku w Opolu z misją podnoszenia poziomu sportowego i organizacyjnego dziecięcej piłki nożnej w Polsce. Jest oparta o angielskie wzorce.

Cel konwentu stanowiło omówienie rozwoju i kluczowych projektów we wspólnym gronie rodziny FA.

Piątek

Konwent został zainaugurowany w piątkowy wieczór. Prezes Fundacji Football Academy Group, Radosław Soperczak, dokonał oficjalnego powitania uczestników. Następnie wprowadził zgromadzonych w tematykę wydarzenia oraz omówił harmonogram i kwestie techniczne. Pierwszy dzień konwentu zakończył wieczór integracyjny. Przybyli z całej Polski i Wielkiej Brytanii mieli podczas niego okazję podzielić się swoimi doświadczeniami oraz nawiązać cenne kontakty.

Sobota

W sobotnie przedpołudnie rozpoczęły się zajęcia dydaktyczne. Odbyły się na tzw. dwóch ścieżkach: blue, przeznaczonej dla trenerów oraz white, skierowanej ku menedżerom ośrodków.

W części trenerskiej trener koordynator, Paweł Jędrzejewski, podsumował ogólnopolskie projekty Football Academy. Należą do nich: Kadra Polski FA w kategoriach do lat 11 (rocznik 2003) i 10 (rocznik 2004), Mistrzostwa Polski FA oraz obozy. W 2014 roku reprezentacja Polski FA spotkała się przy okazji czterech konsultacji i dwóch turniejów. Powołania otrzymało w sumie 58 zawodników z całego kraju. Tymczasem w ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski FA wzięło udział 38 zespołów na szczeblu mikroregionalnym, 16 na poziomie makroregionalnym oraz osiem podczas finału rozegranego w czerwcu w Opolu. Dwudniowe zmagania stoczono w systemie każdy z każdym. Dla zwiększenia rywalizacji w przekroju całego turnieju o kształcie końcowej tabeli zadecydowała nie liczba punktów, ale różnica bramek. Triumfowała szkółka Football Academy z Leszna. Wreszcie w minionym roku miały miejsce dwa zimowe oraz sześć letnich obozów FA. Dwa z nich zorganizowano za granicą: w angielskim Chester oraz włoskim Pinzolo. Uczestniczyło w nich w sumie 355 zawodników oraz 32 trenerów.

Następnie na scenie pojawił się Tomasz Kurach, psycholog sportu specjalizujący się w sportach drużynowych. Swoją prezentację zatytułował: zawodnik treningowy a meczowy - z czego wynika różnica? Kurach skupił się na takich zagadnieniach jak presja, nastawienie czy pewność siebie. Jego wystąpieniu towarzyszyły liczne cytaty (np. z ust Paula Robinsona po pamiętnym golu samobójczym w wyjazdowym meczu z Chorwacją) i przykłady (np. sposób motywowania swoich zawodników przez Jürgena Klinsmanna przed spotkaniem Niemcy - Polska na mistrzostwach świata w 2006 roku), pozwalające zaintrygować zgromadzonych tematem.

Na zakończenie tej części konwentu trener Jędrzejewski przedstawił ujednolicony system gry Football Academy w grupach treningowych Lampard (8-9 lat) i Rooney (10-12 lat). Najpierw zaproponował uniwersalne ustawienie taktyczne dla zespołów sześcio-, siedmio- i dziewięcioosobowych. Następnie omówił podstawowe założenia gry w ataku, obronie oraz fazach przejściowych. Wreszcie skoncentrował się na ogólnych zasadach dla zawodników grających na poszczególnych pozycjach.

W tym samym czasie w części menedżerskiej Dawid Krupiarz zaprezentował obsługę nowej strony internetowej Football Academy. Następnie Krzysztof Łoś podsumował projekt ewaluacji ośrodków FA. Na koniec Radosław Soperczak skupił się na budowaniu zespołu i jego wpływowi na funkcjonowanie ośrodka FA.

Po południu wszyscy uczestnicy konwentu przenieśli się do oddalonej nieopodal hali. Tam wylosowani trenerzy przeprowadzili pokazowe treningi na podstawie przygotowanych przez siebie konspektów. Trener Jędrzejewski dokonał następnie szczegółowej analizy każdego z treningów zorganizowanych dla grup Beckham (4-5 lat), Owen (6-7 lat), Lampard oraz Rooney.

Wieczorem w tej samej hali odbył się coroczny turniej futsalowy menedżerów i trenerów Football Academy. Wzięło w nim udział sześć zespołów. Zmagania rozegrano w systemie każdy z każdym. O kolejności w tabeli zadecydowała tym razem liczba punktów. Triumfowała drużyna wzmocniona umiejętnościami członka loży honorowej FA i mistrza Polski w barwach Polonii Warszawa w 2000 roku, Igora Gołaszewskiego.

Zwycięzcy turnieju futsalowego zostali ukoronowani jeszcze tego samego dnia. Podczas oficjalnej gali przyznano również nagrody dla najdynamiczniej rozwijających się ośrodków Football Academy w 2014 roku. Poszczególne szkółki zostały wyróżnione w kategoriach, takich jak: wzór zaangażowania, wzór jakości czy największe sukcesy sportowe. Uhonorowano także najbardziej widoczny ośrodek w mediach oraz przyznano nagrodę dla przyjaciela Football Academy.

Niedziela

Ostatni dzień konwentu przeznaczono na prezentację najnowszych projektów Football Academy. Były to kolejno: Goalkeepers Academy, Football Academy School of Excellence (FASE), Football Academy UK i Lech Poznań Football Academy (LPFA).

Projekt Goalkeepers Academy przedstawił trener Marek Dragosz. Akademia szkoli bramkarzy zarówno w przedziale wiekowym od czterech do 12, jak i od 13 do 18 lat. Działa obecnie w czterech polskich miastach. Niedługo zainauguruje działalność w trzech następnych. System szkolenia oparła o cztery fundamenty, tzw. list: liderowanie, inteligencję, szybkość oraz technikę.

Projekt Szkoły Mistrzostwa Sportowego FASE w Szczecinie zaprezentowali trenerzy Piotr Rabe i Paweł Ozga. FASE jest współtworzona przez Prywatną Szkołę Leonarda Piwoni. Działa od września ubiegłego roku. Została skierowana ku piłkarzom w wieku gimnazjalnym i licealnym. Opiera się na wysokim poziomie edukacji zarówno sportowej, jak i szkolnej. W pierwszym roczniku kształci się 20 zawodników (18 z pola i dwóch bramkarzy), przyjętych spośród grupy 60 kandydatów. FASE spodziewa się co najmniej dwa razy takiej liczby podczas tzw. "dni próby" do drugiego rocznika. Te będą miały miejsce na przełomie lutego i marca.

Projekt Football Academy UK przedstawił trener i menedżer FA na Wielką Brytanię, Damian Wróbel. O tej inicjatywie pisaliśmy osobno we wrześniu oraz listopadzie.

Projekt Lech Poznań Football Academy zaprezentował Piotr Barłóg. LPFA rozpoczęła działalność latem 2014 roku. Obecnie działa w 21 oddziałach na terenie całej Wielkopolski. Stanowi fundament piramidy szkolenia Lecha Poznań i płynne przejście do struktur wiodących. Wychowuje piłkarzy oraz kibiców i sympatyków Lecha, a także udostępnia markę klubu w całym regionie. Ambicją LPFA jest otworzenie szkółek również poza Wielkopolską.

Ostatnią część konwentu stanowiła panel dyskusyjny zatytułowany Football Academy do perfekcji. Zgromadzeni mieli podczas niego okazję omówić poszczególne, kwapiące kwestie z centralą FA. Po obiedzie konwent został oficjalnie zakończony.

Wybrane części konwentu można obejrzeć na kanale Football Academy w serwisie YouTube.

Szczegółowe informacje o działalności Football Academy oraz jej poszczególnych projektach można znaleźć tutaj. Wojciech Falenta
comments powered by Disqus
facebook