Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.
czwartek, 25 września 2014

Football Academy również na Wyspach

fot. Football Academy
Działająca od kilku lat na terenie naszego kraju Football Academy postanowiła rozszerzyć swoją ofertę na terytorium Wielkiej Brytanii. Treningi skierowane do miejscowej Polonii zostały zainaugurowane. To nie koniec ambitnych, długofalowych planów intrygującego (przełomowego?) przedsięwzięcia.


Wraz z początkiem września ruszyły pierwsze, oficjalne oddziały Football Academy w północno-zachodniej części Anglii – w Manchesterze, Preston i Accrington. Jeszcze w tym roku zostaną otwarte kolejne placówki: w Leeds, Bradford i Blackpool na północy, Stoke w środkowym obszarze kraju oraz londyńskiej dzielnicy Wimbledon. Docelowo sieć szkółek piłkarskich ma objąć wszystkie większe brytyjskie miasta skupiające polską imigrację.

Od pięciu lat z pasją

Football Academy powstała w 2009 roku w Opolu z misją podnoszenia poziomu sportowego oraz organizacyjnego dziecięcej piłki nożnej w Polsce. Od początku istnienia została oparta na angielskich wzorcach. Dziś może się pochwalić 139 aktywnymi ośrodkami na terenie całego kraju, w których trenuje ponad 10 000 młodych piłkarzy i piłkarek w wieku od czterech do 12 lat.

- Wyróżnia nas pasja i profesjonalizm – powiedział „Krótkiej Piłce” Jason Durkin, pomysłodawca i dyrektor zarządzający przedsięwzięcia. – Wszystko, co robimy, od treningu dla początkujących po elitarne szkolenie, jest prowadzone z prawdziwym entuzjazmem i jakością.

Football Academy funkcjonuje na zasadzie franczyzy. Każda szkółka jest związana umową partnerską z centralą. Otrzymuje wszelkie potrzebne materiały organizacyjne i szkoleniowe, pomoc księgowo-prawną, wsparcie marketingowe oraz udostępnienie prawa do wykorzystywania marki firmy. W zamian uiszcza comiesięczną, zryczałtowaną opłatę przeznaczaną następnie do realizacji działań centralnych Football Academy. Menedżer każdej placówki odpowiada za lokalizację i rezerwację odpowiedniego boiska, zatrudnienie trenerów oraz zabezpieczenie budżetu na działania reklamowe i zakup sprzętu sportowego.

Do największych, dotychczasowych osiągnięć projektu Durkin zalicza współpracę z Boltonem Wanderers w okresie, gdy klub regularnie plasował się w górnej połowie tabeli angielskiej Premier League oraz wynikające z niej obozy treningowe, turnieje i mecze dla dzieci w Polsce i Anglii. Od sierpnia firma zarządza również Lech Poznań Football Academy. Sieć szkółek rozwija wiele kolejnych projektów. Właśnie zainaugurowała działalność Football Academy School of Excellence (FASE) w Szczecinie, czyli Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla piłkarzy obejmująca etapy edukacji gimnazjalnej i licealnej. Tymczasem w ramach współpracy z Cartoon Network 10-letni Kacper Sumara z Sanoka, zwycięzca konkursu na najlepszy filmik prezentujący własne umiejętności techniczne, odbył latem trening z zawodnikiem reprezentacji Brazylii i Wolfsburga, Luizem Gustavo.

Nauka poprzez zabawę

Skąd pomysł na rozszerzenie oferty Football Academy na Wielką Brytanię?

- Chcemy zaproponować polskiej społeczności takie same treningi piłkarskie oraz wszystko im towarzyszące co w Polsce - wyjaśnił Durkin.

W Accrington zajęcia odbywają się obecnie dwa razy w tygodniu w miejscowej Akademii. Uczestniczy w nich od 15 do 20 dzieci, począwszy od uśmiechniętych od ucha do ucha czterolatków. Godzinny trening obejmuje rozgrzewkę, ćwiczenia koordynacyjne z piłkami oraz gierkę. Trenerów cechuje indywidualne podejście do każdego spośród podopiecznych. Nalegają na grę krótkimi podaniami, a nawet zwracają uwagę na elementy „taktyczne”, takie jak ustawienie drużyn w „systemie” z dwójką obrońców, jednym pomocnikiem i dwoma napastnikami. W ten sposób nie dochodzi do sytuacji, gdy wszystkie dzieci skupiają się na boisku w jednym miejscu. W tym samym czasie rodzice młodych piłkarzy, poza oglądaniem w akcji swoich pociech, mają okazję zintegrować się w lokalnym, polskim środowisku.

- Prowadzimy treningi dla wszystkich dzieci – tłumaczył Damian Wróbel, trener i menedżer Football Academy na Wielką Brytanię. – Nie mamy takiego założenia, żeby wybierać te najlepsze. Chodzi o to, żeby uczyć je gry w piłkę poprzez połączenie nauki z zabawą oraz przekazanie tego, co można osiągnąć, uprawiając sport. Na dzień dzisiejszy poziom zaawansowania dzieci jest różny. W przyszłości będziemy chcieli stworzyć grupy stricte piłkarskie, ale to potrwa rok, może dwa.

Na całą Europę

- Chcemy docelowo otworzyć ośrodki we wszystkich miejscach Wielkiej Brytanii i Europy, w których istnieje znacząca polska społeczność i być największą tego typu akademią na kontynencie – wyjawił długofalowe cele Football Academy Durkin. – Ponadto zależy nam na utrzymaniu bliskiej współpracy z istotnymi partnerami, takimi jak dobrze znane, profesjonalne kluby. Mierzymy też w wyszkolenie zawodowych piłkarzy.

Motto tej intrygującej inicjatywy to „działaj z pasją”. Rozszerzenie działalności poza Polskę stanowi kolejny etap ambitnego biznesplanu. Początek jest obiecujący. Wojciech Falenta
comments powered by Disqus
facebook