Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.
piątek, 5 kwietnia 2013

Centralna Liga Juniorów - nowa piłkarska matura

fot. beniaminek.org
Dane Głównego Urzędu Statystycznego opublikowane w 2012 roku mówią wiele o kondycji polskich klubów piłkarskich i szkoleniu młodzieży. Na mapie Ekstraklasy i 1.Ligi nie można doszukać się klubów z Podkarpacia, tymczasem w tym regionie jest najwięcej stadionów i boisk do gier wielkich. Idzie to w parze z najwyższym w Polsce odsetkiem osób ćwiczących piłkę nożną w klubach sportowych, a także z liczbą trenerów i instruktorów przekraczającą średnią statystyczną. Szansą dla młodzieży stanie się rywalizacja z rówieśnikami z całego kraju w Centralnej Lidze Juniorów, która zainauguruje swoje rozgrywki w sezonie 2013/14. Jednak wraz z przedstawieniem projektu przez PZPN pojawiły się wątpliwości.

Edukacja młodzieży

Zbigniew Boniek twierdzi, że załatwił sto pięćdziesiąt spraw od kiedy jest prezesem PZPN, natomiast projekt Centralnej Ligi Juniorów powstał jeszcze w głowach poprzedniego zarządu federacji, która wdrożyła go w trwające rozgrywki juniorów. W tym roku odbywają się rozgrywki juniorów na poziomie czterech makroregionów i młodzi zawodnicy Wisły Kraków i Korony Kielce mierzą się z Karpatami Krosno albo Motorem Lublin, których seniorzy nie mogą równać się z najlepszymi ekipami z kraju nad Wisłą. W 2010 roku Wydział Szkolenia PZPN wydał dokument mający być planem prowadzenia pracy z młodzieżą od wczesnego wieku szkolnego do osiągnięcia statusu seniora.

Pobieżne zapoznanie się z projektem wystarczająco utwierdza w przekonaniu, że podwładni Grzegorza Lato pisali go na kolanie i w bardzo ogólnych sformułowaniach pragnęli zawrzeć formułę modernizacji kształcenia młodych adeptów piłki nożnej. Szlachetna wizja przyzwyczajania ośmiolatków do współzawodnictwa została nakreślona poprzez programowanie właściwych proporcji placu gry, czasu trwania poszczególnych czy dostosowanie ilości piłkarzy w każdym zespole. Szkolenie najmłodszych będzie odbywało się na orlikach, które mają wielką wadę - media lokalne alarmują, że administratorzy nakazują płacić za korzystanie z obiektów. Co prawda finansują je środki z budżetu Państwa i samorządów lokalnych, ale znane są przykłady szkół oczekujących opłaty za kopanie piłki na orliku.

Boniek zapowiada, że na jesień planuje inaugurację projektu Akademia Młode Orliki, pozwalającego zagospodarować boiska budowane za średnio 1 milion złotych w projekcie "Moje Boisko Orlik 2012". Niezbędna przy tym pomoc Ministerstwa Sportu może nie nastąpić, ponieważ premier nosi się z zamiarem przekształcenia resortu w centralny urząd poza Radą Ministrów. Słabość szkolenia widzi Zbigniew Boniek i twierdzi, że najważniejszym okresem w życiu dziecka jest czas do 10 roku życia. Wtedy można nabyć gibkość, kondycję i sprawność ruchową. Jeśli zaniedba się kształcenie młodego człowieka, to nie pomoże najlepszy program treningowy. - A za to nie odpowiada PZPN, tylko państwo polskie. Ja bym ludzi na trzy lata zwalniał z matematyki, a nie z WF - mówi prezes PZPN.

Centralna Liga - egzamin dojrzałości juniora

Do tej pory rozgrywki Młodej Ekstraklasy zastępowały lukę w centralnych rozgrywkach juniorskich, ale nie dawały możliwości rywalizacji na szczeblu centralnym zespołom, które nie miały swojego przedstawiciela w najwyższej klasie rozgrywkowej. Mistrzostwa Polski Juniorów umożliwiały grę w systemie pucharowym, jednak mistrzowie wojewódzcy mogli odpaść z krajowych rozgrywek już po pierwszym przegranym dwumeczu. Obecnie juniorzy młodsi i starsi rozgrywają swoje mecze w grupach, które wyłonią ośmiu uczestników fazy finałowej.

Centralna Liga Juniorów obejmie 48 zespołów podzielonych na 4 grupy makroregionalne według zasięgu wojewódzkich związków piłkarskich. Prawo do gry w przyszłym sezonie otrzymają trzy drużyny z każdego województwa, według wyników trwających rozgrywek juniorów starszych. Ujednoliceniu ulegnie granica wieku juniorskiego i najstarszymi piłkarzami będą zawodnicy kończący w danym sezonie 19 lat. Po fazie grupowej (toczonej systemem mecz i rewanż każdy z każdym) odbędą się ćwierćfinały w gronie dwóch najlepszych drużyn z każdego makroregionu. Zespoły plasujące się na 11. i 12. miejscu każdej grupy międzywojewódzkiej spadną z CLJ i zostaną zastąpione przez klub z tego samego województwa. PZPN przeznaczy ok. 1,5 miliona złotych na koszty sędziowskie, dofinansowanie uczestników CLJ i premie za udział w fazie centralnej. Otrzymaną kwotę kluby spożytkują na koszty związane z organizacją meczów, a premie dla najlepszych przeznaczą na szkolenie dzieci i młodzieży.

Słabość projektu

Małopolski ZPN buntuje się przeciwko założeniom Centralnej Ligi Juniorów. Zdaniem władz nie powinien obowiązywać limit 3 drużyn z regionu w kolejnych latach rozgrywek fazy makroregionalnej. System awansu i spadku nie będzie odzwierciedlał rzeczywistego potencjału drużyny, ponieważ zablokuje szansę gry w sytuacji, jeśli żaden z zespołów z regionu nie będzie relegowany do rozgrywek lokalnych. Nie brakuje krytyki skierowanej wobec likwidacji Młodej Ekstraklasy. Józef Gładysz, wychowawca młodzieży w Lechii Gdańsk, wskazuje że rozgrywki pod auspicjami Ekstraklasy były bezpośrednim przedsionkiem dla wielu piłkarzy, którzy dzięki temu mieli szansę szybkiego awansu do pierwszej drużyny. Dodatkowo ME służyła poprawie formy zawodników dochodzących do zdrowia po kontuzji, a także praktyce meczowej dla tych, którzy nie cieszyli się uznaniem w oczach trenera. Gładysz popiera ideę CLJ, ale w połączeniu z funkcjonującymi strukturami Młodej Ekstraklasy i obowiązkiem posiadania drużyny rezerw.

Prezes zarządu Ekstraklasy SA, Bogusław Biszof, odniósł się do projektu - Po roku funkcjonowania nowego systemu, czyli na koniec sezonu 2013/2014, będzie okazja do oceny efektów i ewentualnie rozszerzenia rozgrywek o inne roczniki. Powstanie Centralnej Ligi Juniorów nie zmieni wymagań licencyjnych dla zespołów najwyższej klasy rozgrywkowej, które jednocześnie oczekują, że ich rezerwy przystąpią na możliwie najwyższym szczeblu ligowym w sezonie 2013/14. W tej sprawie odbędą się negocjacje zarządu Ekstraklasy z PZPN. Rewolucja rozgrywek juniorskich stanie się faktem za kilka miesięcy i może pełnić rolę probierza zmian w szkoleniu młodego pokolenia Polaków oraz pozwoli zniwelować różnice pomiędzy poszczególnymi regionami piłkarskiej mapy Polski.
Michał Oberc
comments powered by Disqus
facebook