Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w Polityce prywatności.
środa, 16 października 2013

A dlaczego nie Nawałka? - komu nie oddawać kadry

fot. skysports.com
Prezes Boniek już wie, jakiego chce trenera i wie, kiedy go przedstawi. Zagadką pozostaje, kto to będzie, ale na wypadek, gdyby prezes zapomniał o historii najnowszej i/lub nie chciał uczyć się na Smudzie i Fornaliku błędach, mała ściągawka z nazwiskami - kogo omijać z daleka przy wyborze selekcjonera.

Kto? Adam Nawałka
Skąd plotka? Zewsząd. Nie ma gazety i nie ma czasopisma, które by o tej kandydaturze nie wspomniało.
Dlaczego nie? Trenersko nie wyściubił poza Polskę nosa, choć trochę egzotyki zaznał, prowadząc Świt Krzeszowice. Poza tym szkoda byłoby odebrać mu szansę śrubowania rekordu w długości prowadzenia jednego klubu.
Kto? Maciej Skorża
Skąd plotka? Boniek wysłał go na staż do Romy i chyba nie tylko po to, żeby młody szkoleniowiec skoczył mu po wino.
Dlaczego nie? Dwa mistrzostwa Polski, dwa Puchary Polski, dwie... kompromitacje (porażka z Levadią, roztrwonienie przewagi w roli trenera Legii) - widać, że Skorża lubi robić wszystko dwójkami. A że selekcjonerem dwa razy raczej się nie zostaje…
Kto? Henryk Kasperczak
Skąd plotka? Z przeszłości. Wybitny piłkarz, były selekcjoner kilku reprezentacji, dobry trener klubowy - i w Polsce, i we Francji.
Dlaczego nie? Bo czas Kasperczaka skończył się jakieś dziesięć lat temu. To był początek końca jego świetnej Wisły - jeszcze świeżo po pięknej przygodzie w Pucharze UEFA, tuż przed fatalnymi występami w tych rozgrywkach. Potem Kasperczak szedł już tylko w dół. Było nieprzyjemne rozstanie z Wisłą, były kompromitujące wyniki w Górniku i zdumiewający, ale niezakończony sukcesem, powrót do Białej Gwiazdy. Byłby kolejnym selekcjonerem, który dostał posadę nie w tempo, kilka lat po największych sukcesach.
Kto? Dariusz Wdowczyk
Skąd plotka? Kilka dobrych meczów Pogoni Szczecin w tym sezonie...
Dlaczego nie? ...to jednak trochę za mało.
Kto? Michał Probierz
Skąd plotka? Ambitny trener młodego pokolenia, który w większości klubów miał dobre i bardzo dobre początki...
Dlaczego nie? ...ale dziwnym trafem jeszcze nigdzie nie zagrzał miejsca na dłużej. Przypadek?
Kto? Orest Lenczyk
Skąd plotka? W komentarzach na temat tego trenera przewija się jeden wątek: co jeszcze musiałby zrobić, żeby wreszcie zostać najważniejszym z polskich trenerów?
Dlaczego nie? Bo w tych komentarzach jest sporo racji i w grę wchodziłoby już zapewne jedynie fizyczne wyeliminowanie wszystkich kontrkandydatów, na co ktoś o tak przyjaznym usposobieniu z pewnością się nie zdobędzie.
Kto? Marcin Dorna
Skąd plotka? Brązowy medal mistrzostw Europy do lat 17 w zeszłym roku i kilka dobrych meczów kadry olimpijskiej w tym sezonie dały nadzieję, że rodzi nam się trenerska gwiazdka.
Dlaczego nie? Trener młodzieżówki szybko pnie się w krajowej hierarchii, ale powierzenie mu kadry byłoby prawdziwym szaleństwem. Dorna jest na początku kariery. Nie ma żadnego doświadczenia w pracy z “dorosłymi” piłkarzami - na razie trenował tylko młodzieżowców - i widać, że cały czas uczy się, kształtuje na trenera. Reprezentacji nie stać na taki eksperyment, a - uderzając w wysokie tony - polskiej piłki na palenie utalentowanego szkoleniowca.
Kto? Jerzy Engel
Skąd plotka? Swego czasu odniósł z reprezentacją spory sukces - wygrane w ładnym stylu eliminacje + reprezentacja, która faktycznie stanowiła Drużynę, co niezbyt ostatnio u nas częste. Od tej pory jego nazwisko przewija się właściwie przy każdym wyborze nowego szefa kadry.
Dlaczego nie? Zbigniew Boniek swoje prezesowanie zaczął od skończenia Engelowego dyrektorowania. Istnieje obawa, że zaczęcie teraz Engelowego selekcjonowania skutkowałoby się początkiem końca Bońkowego prezesowania.Daniel Markiewicz
Bartosz Wlaźlak
comments powered by Disqus
facebook