piątek, 11 kwietnia 2014

Weekend pamięci

Nie o 16:00, a o 16:07 rozpoczną się sobotnie mecze Premier League. Dokładnie dwie godziny później zabrzmi pierwszy gwizdek sędziego półfinału Pucharu Anglii. Niedzielna Super Sunday również ruszy o siedem minut później niż zwykle. W ten sposób angielska piłka nożna uczci zbliżającą się 25. rocznicę tragedii na Hillsborough.

W sobotę, 15 kwietnia 1989 roku Liverpool mierzył się na stadionie Hillsborough w Sheffield z Nottingham Forest w półfinale Pucharu Anglii. Spotkanie zostało przerwane po niespełna sześciu minutach z powodu tłoku w jednym z sektorów trybun zajmowanych przez kibiców Liverpoolu. Gry nie wznowiono.

Wskutek zaniedbań ze strony organizatorów i służb policyjnych 96 kibiców doznało śmiertelnych obrażeń. Setki zostało rannych. Futbol już nigdy nie był taki sam.

Jako wyraz szacunku i pamięci tych, którzy stracili życie tamtego dnia, wszystkie mecze Premier League, Football League, Football Conference i FA Cup zaplanowane na weekend pomiędzy 11 a 14 kwietnia rozpoczną się o siedem minut później niż zwykle.

Niespełna ćwierć wieku temu spotkanie na Hillsborough zostało przerwane o godzinie 15:06 lokalnego czasu (16:06 czasu polskiego). W nadchodzący weekend dokładnie sześć minut po planowanym czasie rozpoczęcia danego meczu rozpocznie się minuta ciszy poświęcona ofiarom katastrofy. Gra ruszy chwilę później.